Mental Health Commission

Our Values: Quality, Empowerment, Recovery, Confidentiality, Respect & Dignity, Accountability & Integrity

Learn more about the Mental Health Commission

Commission Members

Maximum Number of Positions: 13 (There are currently 12 Commission Members and one vacant position following a resignation in August 2018)

Gender Balance Numbers: Female (5), Male (7)

Gender Balance Percentage: Female (42%), Male (58%)

MHC Commision: John S

Name: John Saunders

First Appointed: 05/04/2012

Reappointed: 05/04/2017

Expiry Date: 04/04/2022

Position Type: Chairman

Basis of Appointment: Nominated by Shine/The Wheel: Appointed by Minister for Health.

 MHC Commision: Aaron Galbraith

Name: Aaron Galbraith

First Appointed: 05/04/2017

Reappointed:

Expiry Date: 04/04/2022

Position Type: Member

Basis of Appointment: Nominated by the Children's Rights Alliance: Appointed by Minister for Health.

MHC Commision: Colette Nolan

Name: Colette Nolan

First Appointed: 05/04/2012

Reappointed: 05/04/2017

Expiry Date: 04/04/2022

Position Type: Member

Basis of Appointment: Nominated by Irish Advocacy Network: Appointed by Minster for Health.

MHC Commision: Francis Xavier Flanagan

Name: Francis Xavier Flanagan (Dr)

First Appointed: 05/04/2012

Reappointed: 05/04/2017

Expiry Date: 04/04/2022

Position Type: Member

Basis of Appointment: Nominated by the Irish College of General Practitioners: Appointed by Minister for Health.

Commission Photo: James L

Name: Jim Lucey (Dr)

First Appointed: 05/04/2017

Reappointed:

Expiry Date: 04/04/2022

Position Type: Member

Basis of Appointment: Nominated by the College of Psychiatrists of Ireland: Appointed by Minister for Health.

MHC Commision: Margo

Name: Margo Wrigley (Dr)

First Appointed: 05/04/2017

Reappointed:

Expiry Date: 04/04/2022

Position Type: Member

Basis of Appointment: Nominated by the Irish Hospital Consultants Association: Appointed by Minister for Health.

MHC Commision: Michael D

Name: Michael Drumm (Dr)

First Appointed: 05/04/2017

Reappointed:

Expiry Date: 04/04/2022

Position Type: Member

Basis of Appointment: Nominated by the Psychological Society of Ireland: Appointed by Minister of State for Mental Health and Older People.

MHC Commision: Ned K

Name: Ned Kelly

First Appointed: 05/04/2012

Reappointed: 29/09/2017

Expiry Date: 04/04/2022

Position Type: Member

Basis of Appointment: Nominated by Mental Health Nurse Managers of Ireland. Appointed by the Minister for Health.

MHC Commision: Niamh C

Name: Niamh Cahill

First Appointed: 31/10/2017

Reappointed:

Expiry Date: 04/04/2022

Position Type: Member

Basis of Appointment: Nominated and appointed by the Minister for Health following PAS Process.

MHC Commision: Nicole

Name: Nicola Byrne

First Appointed: 05/04/2017

Reappointed:

Expiry Date: 04/04/2022

Position Type: Member

Basis of Appointment: Nominated by the Irish Association of Social Workers: Appointed by Minister for Health.

MHC Commision: Patrick L

Name: Patrick Lynch

First Appointed: 05/04/2017

Reappointed:

Expiry Date: 04/04/2022

Position Type: Member

Basis of Appointment: Nominated by the HSE: Appointed by Minister for Health.

MHC Commision: Rowena

Name: Rowena Mulcahy

First Appointed: 26/09/2017

Reappointed:

Expiry Date: 04/04/2022

Position Type: Member

Basis of Appointment: Nominated and appointed by the Minister for Health following PAS Process.


Mental Health Commission
Secretary to the Board (Commission) & Chief Risk OfficerMs Orla Keane 
Chair of Audit & Risk CommitteeMr Patrick Lynch

 

 

Contact Details

Waterloo Exchange, Waterloo Road, Dublin 4

Ph: 353(1) 636 2400

Fax: 353(1) 636 2440

Eircode: D04 E5W7

GPS coordinates: 53°19'58.6"N 6°14'36.9"W